A reflux
No kérem. Itt van ismét egy diagnózis, egy betegség, mely „ nem gyógyítható”(„milyen szerencse”,) de kezelhető. Ugye természetesen gyógyszerrel, sőt gyógyszerekkel, s még csak recept sem kell egyikükhöz, másikukhoz. Lehet hogy egy-egy szívgyógyszer, vagy nyugtató okozta, de sebaj. A lényeg, hogy legyen, amire „gyógyírt” lehet gyártani és eladni, tehát fogyasztatni.
Nézzük csak. Mi is ez. A reflux, avagy angolszász nevén a GERD, egyre divatosabb betegség. Becslések szerint Európában minden harmadik embernek vannak időnként erre utaló tünetei, mégpedig gyomorégése, torokkaparása, mellkasi, szegycsont mögötti égő érzése, köhögése, orrgarat-gyulladása, váladékcsorgás a torkában, keserű, savas szájíze, kellemetlen szájszaga, stb.
Az oka a refluxnak az, hogy a gyomorba jutott, lenyelt étel, mely már gyomorsavval, gyomornedvvel, bennékkel keveredett vissza kerül a nyelőcsőbe, ezt jelenti a reflux szó. Ezzel szemben a természetellenes történéssel, a fejlődéstanilag fel nem készült, laphámsejttel borított, nyákot termelni nem tudó nyelőcső tehetetlen. A savas gyomorbennék égeti marja, gyulladást eredményez akár a garatban is, ha odáig visszajut. Mindez a megváltozott, „civilizált” életmód- a tartalmas, bőséges, cukor-, szénhidrát- és „takarmány”-dús, rendszertelen, olykor szélsőséges táplálkozással, avagy nem táplálkozással!, a mozgásszegény, nem stresszes, de diszstresszes, rohanó, teljesítmény orientált, diszharmónikus, csökkent immunrendszert eredményező életmóddal, s akár bizonyos gyógyszerek mellékhatásával hozható összefüggésbe. Ha valaki teli gyomorral lefekszik, vagy túlsúlyos, felnyomott a gyomra, rekeszizma, akkor szinte természetes, hogy a normálisan zárt gyomorszáj előbb utóbb enged az őt ért terhelésnek. Nemcsak egyes szívgyógyszerek és nyugtatók mellékhatása, hanem a tartós szteroid tartalmú gyógyszerek szedése, a szalicilátok is okozhatnak savtúltengést, s később refluxot. A tv csatornáknak a fájdalom megszüntetésére sugárzott „Kérsz egy szalicilátot?” reklámját hallva, mindig az jut eszembe, hogy „Kérsz egy kis gyomorégést, meg gyomorvérzést?” Hiszen ez a nem is kis és nem is veszélytelen mellékhatása, az amúgy kitűnő fájdalomcsillapítónak. A sok gyógyszer, antibiotikum, műétel hatására megváltozott a gyomor-bélflóránk. Könnyebben telepszenek meg kórokozók akár a gyomrunkban is. Ilyen a helikobakter, vagy campylobakter, amelyre refluxos, gyomorsav-túltengéses, fekélyes tünetek esetén mindig gondolni kell. Ennek felismerésével a gyomor és nyombélfekély szinte egy csapásra gyógyíthatóvá vált. Hála Marshallnak és társainak, akik ezt a baktériumot felismerték.
Differenciál-diagnosztikailag nagyon fontos kizárni, hogy a mellkasi égő, maró érzés, fájdalom nem szíveredetű-e! Ezért fontos előbb utóbb orvoshoz fordulni, s ezért fontos, hogy a Voll vizsgálatot is orvos végezze, mert csak ő tudja ezt a differenciát megállapítani!
No és ha már tudjuk az okokat is mi a teendő, ha a fent leírt tüneteket észleljük.
Először is minden ember saját magának a legjobb orvosa! Életmódunkért, szervezetünkért saját magunk vagyunk felelősek, nem más! Ne feküdjünk le tele hassal, legfőképpen ne rendszeresen. Fogadjuk meg a több ezer éves latin közmondást: Post mensam stabit, aut passus mille meabit! (Evés után állj, vagy ezer lépést járj!)
Együnk többször és kevesebbet! Csak, ha nincs más megoldás „vegyszerezzük” magunkat. Ha gyomorégést érzünk, nem azonnal az újabb vegyszer, a gyógyszer, az első választandó megoldás. A VÍZ legyen az első. Próbálják ki! Ha nincs rosszindulatú magasvérnyomásuk, s ha nincs szívelégtelenségük akkor fél egy liter víz nemcsak semlegesít, de át is mossa a szervezetüket! Ha ez még mindig nem elég, akkor jöhetnek a lugosító gyógyvizek(Salvus, a büki gyógyvíz,(ez az emésztésben is segíteni tud),stb. A homeopátiás szerek közül ajánlom, az Aluminát, a Nux vomicá (nem gyógyszer nevek, természetes anyagok!) mellékhatás nélkül tünetileg segíthetnek. Természetesen a Voll módszerrel az egész szervezet helyzete kideríthető, nemcsak tünetileg, de eredendően!
A helicobactert 27 éve teszteljük a Medic Poliklinika 29 évéből, s szüntetjük meg a gyomorégéssel, fekéllyel, refluxszal küszködők panaszait okilag, nemcsak tünetileg, a kitesztelt homeopátiás, izopátiás szerekkel, az energiablokkok megszüntetésével. Egyúttal az esetleges rosszindulatú daganatok kialakulásának esélyétől is megmentjük őket, hisz köztudott, hogy ezek a „zászlósok”, mert flagellumuk, zászlójuk van ezeknek a baciknak, rákot produkálhatnak. S a legfontosabb ne féljünk, hanem higgyünk, s éljünk!
Dr. Kecskés Gabriella